Muzeum - WODZISŁAW ŚL. ul. Kubsza 2

mapka Ulicę zaznaczone na niebiesko to ulicę po których można jeździć samochodem (na ciemno niebiesko zaznaczono dozwolony kierunek). Muzeum jest to dawny dwukondygnacyjny pałac o kolorze żółtym, wejście od ul. Kubsza. Niebiesko koło to fontanna.
O pałacu: Pałac
Zamek wodzisławski zbudowany zapewne z fundacji książęcej, zburzony przez Szwedów w 1648. Obecny pałac zbudowany 1746 przez hr. Józefa von Dietrichsteina. W pałacu była rezydencja "pana" Wolnego Mniejszego Państwa Stanowego. Spalony 1822, po czym odbudowany. Następnie (do 1974) siedziba magistratu. Obecnie Urząd Stanu Cywilnego oraz siedziba Muzeum Miejskiego.
Pałac murowany, potynkowany, piętrowy, na planie wydłużonego prostokąta, klasycystyczny. Fasada symetryczna, 15-osiowa, z 3-osiowym słabo zaznaczonym ryzalitem wejściowym. Parter wydzielony gzymsem. Okna obramione, nad oknami belkowanie. Ryzalit zwieńczony trójkątnym przyczółkiem z kartuszem herbowym. Portal zamknięty półkoliście, flankowany zdwojonymi pilastrami dźwigającymi przełamujące się belkowanie. Elewacja parkowa 11-osiowa z ryzalitem podzielonym kanelowanymi lizenami, w zwieńczeniu przyczółek z okulusem. Dach czterospadowy, kryty dachówką. Dach dwuspadowy, kryty dachówką.
Strona internetowa: muzeum.wodzislaw.pl
O Wodzisławiu Śląskim:
Typ: miasto powiatowe
Powiat: wodzisławski
Województwo: śląskie